SUÇ VE GÜVENLİK

SEDAT BAYRAKLI | 26 Ocak 2019

Tom Cruise’un başrolünü oynadığı Azınlık Raporu filmini sanırım bir çoğuz izlemiş olmalıyız. İzleyenler, 2054 yılında geçen bir dizi olayların anlatıldığı teknoloji ve metafi

Example blog post alt

Tom Cruise’un başrolünü oynadığı Azınlık Raporu filmini sanırım bir çoğuz izlemiş olmalıyız. İzleyenler, 2054 yılında geçen bir dizi olayların anlatıldığı teknoloji ve metafiziği bir arada harmanlayan bir film olduğunu hatırlayacaklardır.
Bu yazıyı www.newocam.com sitesinin blogunda okuduğunuza göre filmin metafizik tarafından değil de teknolojik tararfından, kameralarla bir kişinin yerini bulma açısından değerlendireceğiz.
Filmde herhangi bir suçun henüz yaşanmadan önlemenin mümkün olduğu önermesi öne çıkmakta. Tamam fakat medyumların belirlediği bu görüler nerede ve kim olduğunu bulmak elbette teknoloji sayesinde gerçekleşmekte. Ben filmi izlerken bunun 2054 ten önce günümüzde gerçekleştiğini fark ettim. Nitekim televizyonda bir suç haberi izlediğimizde spiker: “polisin güvenlik kamera takibiyle suçluya ulaştığını” bildirmekte. Filmden tek farkı suçluyu suçtan önce değil suçtan sonra yakalamada.
Anlatmak istediğim konu güvenlik kameralarının suç işleyenlerin peşini asla bırakmaması. Gözünü bir anlığına bile kısmadan nöbet tutan bir asker edasıyla, takıldığı yerde 7/24, yağmur, kış, kıyamet demeden gözetlemekte. Elbette ister istemez özel hayatı da ihlal etmekte. Çünkü bir işletmenin sokak kapısına yerleştirilmiş bir kamera işyeri sahibi için bir caydırıcı unsurken o sokaktan geçen diğer tüm vatandaşları da gözetlemiş oluyor. Devlet adamları, güvenlik kameralarının suç ve terörle mücadelede en önemli bir aygıt ve delil olduğu konusunda tavizsiz birkonumda dururken sivil toplum örgütleri kameraların aslında suçu önleyemediğini ama durmadan ilgisiz insanların görüntülerini kaydettiğini savunarak tartışmayı insanların kişisel özgürlük alanlarını ihlal ettiği konusuna getirmekte.
Başta bundan bahsetmiştik. Azınlık raporu filminde suç bir tür güvenlik kamerası görevi gören medyumun görüleriyle engellenebiliyordu. Ancak yine aynı filmde bu görülerin bile maniple edilebildiği etkileyici bir senaryoyla anlatılmaktaydı. Günümüzde kullanılan güvenlik kameralarının bu tür maniplelere maruz kalmadan kayıt yapmaya devam ettiği ortada. Elbette her alanda güvenlik açığı olduğu gibi bu alanda da açıklar mevcut. Fakat kötü niyetli hackerlar varsa elbette buna karşılık olarak iyiler tarafında daha güçlü yazılımcılar var; kişisel hakları koruma yönünde önlemler alan yasa koruyucular var.
Bir güvenlik kamera üreticisi olarak Newocam, kapalı devre görüntüleme sistemlerinin başladığı 1942 yılından bu yana çoklukla iyi niyet güdülerek kullanıldığını düşünmekte.
Elbette Newocam küçük ve orta ölçekli ticarethanelerin güvenlik kameralarını üretmekte ve pazarlamakata. İşletme sahiplerinin bir ömür harcayarak ortaya koydukları varlıklarını koruma felsefesiyle üretim yapmakta. Malcanın yongasıdır. Eğer bir newocam kamerası müşterilerimizin bir iğnesinin bile ortadan kaybolmasını engellediyse bu bizim başardığımızı, caydırıcı bir fark yarattığımızı kanıtlamış olur.

2 Yorum

Mehveş Trabzonlu

26 Ocak 2019

Bunu beğendim. bu yazıyı beğenmek için çaba harcamadım. çünkü güzel ve malesef güzel. bu yüzden yorum yazdım siz de yazabilirsiniz güzel olur mu?. Bunu beğendim. bu yazıyı beğenmek için çaba harcamadım. çünkü güzel ve malesef güzel. bu yüzden yorum yazdım siz de yazabilirsiniz güzel olur mu?.

Reply

Jülide Elmayanak

21 Ocak 2019

Bunu beğendim. bu yazıyı beğenmek için çaba harcamadım. çünkü güzel ve malesef güzel. bu yüzden yorum yazdım siz de yazabilirsiniz güzel olur mu?. Bunu beğendim. bu yazıyı beğenmek için çaba harcamadım. çünkü güzel ve malesef güzel. bu yüzden yorum yazdım siz de yazabilirsiniz güzel olur mu?.

Reply

Yorum yazın

İŞ ORTAĞIMIZ OLMAK İSTER MİSİNİZ?